CBC (Cognitive Behavioural Coaching)
A coachingról általában
A coaching a legtöbb esetben 4-10 ülésből álló, irányított, cél-orientált, jövőre fókuszáló folyamat, melyben a kliens konkrét hozott dilemmáival/kérdéseivel/céljaival dolgozunk; a személyes élet és a szakmai karrier konkrét céljai vannak előtérben. A módszert mind a magánéleti, mind az üzleti világban egyre gyakrabban alkalmazzák. A coaching során egy megsegített önismereti tanulás zajlik egy támogató, elfogadó, de gondolkodást serkentő, felismerések felé irányító, olykor saját belső ellentmondásainkra rávilágító keretben. A coaching munkafolyamat célja a kiaknázatlan erőforrások feltérképezése, tudatosítása, majd visszaforgatása az életvezetés és a karrierépítés folyamatába, ezáltal hatékonysága megmutatkozik a teljesítmény növekedésében, a hatékonyabb stressz-kezelésben, a személyes és szakmai célok könnyebb megvalósításában. A coaching folyamat közvetlenül fókuszál a kitűzött cél elérésével összefüggésben álló készségek fejlesztésére is!
Mitől más a kognitív coaching?
A coaching folyamatokban széleskörű megközelítésekkel találkozhatunk, azonban továbbra is a kognitív -viselkedéses megközelítésű coaching (CBC) bír olyan szakmailag megalapozott elméleti háttérrel, amely számtalanszor bizonyította már hatékonyságát. Alapját a kognitív viselkedésterápia szolgáltatja, a kognitív pszichológia által alkalmazott technikák elsajátítása a folyamat integráns részét képezik. A CBC egy integratív megközelítés, amely ötvözi a kognitív technikákat, a kognitív megküzdési stratégiákat, a viselkedésben megnyilvánuló probléma megoldást, és a kliens által elsajátított kognitív értelmezési keretet. Ez az értelmezési keret jelenti a szubjektum szemüvegét. E szerint az eseményekre, helyzetekre adott reakciónk egyéni értelmezésünk függvénye, nem pedig az adott esemény vagy helyzet egyenes következménye. Így a saját automatikusan elszíneződött szemüvegünkön keresztül értelmezzük a világ történéseit, a kapcsolataink mibenlétét, életünkre gyakorolt hatását. A coach által vezetett irányított felfedezés egyik alapvető célja, hogy az egyén tudatában legyen annak, hogy bizonyos – őt foglalkoztató kérdésekről – hogyan gondolkodik, és ezekben a gondolati struktúrákban rejlő automatizmusokat megismerje.
A CBC (Cognitive Behavioural Coaching) során nem cél, hogy a felmerülő nehézségekre kész megoldásokat nyújtson. Sokkal inkább törekszik arra, hogy egy együttműködési folyamatban irányított felismeréssel segítse a saját megoldások és következtetések megfogalmazását és kidolgozását, a coach a belső munkát facilitálja, hiszen az élményszinten átélt események és a belülről kimunkált stratégiák személyes hatékonysága vitathatatlanul magasabb szintű a későbbi megküzdések és probléma-megoldási készségek tekintetében.
A CBC egy aktív-irányítást alkalmazó megközelítés, amelyben a hangsúly a célok előtt álló gondolati, érzelmi, viselkedéses akadályok azonosításán és az ezek közötti kapcsolat felismerésén és módosításán van.
Az egyéni gondolkodási folyamat megismerése során lehetőség adódik arra, hogy a kognitív technikák segítségével feltérképezett téves stratégiákat és értelmezéseket tudatosítsuk, megváltoztassuk, s ezáltal újraértelmezzük a korábbi, kevésbé adaptív nézeteinket. Így gazdagodhatunk ezen felismerésekből, és mód nyílik a reakcióink tudatosítása és újraértelmezése, majd átkeretezése által az adaptív megküzdési módok kiépítésére, a reális célokhoz vezető hatékony út megtalálására. Ezekre az alapokra építjük tovább a közös tanulási folyamatot, melyben a hozott reális célok elérésével/dilemmák megvizsgálásával dolgozunk.
A nagyfokú önismereti fejlődés, amely a folyamatban végbemegy, segíti a mindennapi stresszel való megküzdést, a hatékonyabb kommunikációt, ezáltal a jól-lét és az elégedettség-érzés növelését a magánéletben és a munkahelyen egyaránt.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A kognitív coachingban kimondottan fontos, hogy a célok realitásvizsgálata megtörténjen, mivel ennek hiányában egy irreális célért folyó közös küzdelem borítékolja a kudarcot is, amellyel a coach a kliensét veszélybe sodorhatja.
– az ülésen részletes célelemzés történik.
A CBC egyik alappillére a reális célok áttekintését követően, hogy a coach megismerje azokat a kognitív és érzelmi akadályokat, amelyek akadályozzák a kliens céljainak elérését.
– az üléseken a kognitív-és viselkedésterápia által használatos módszerekkel, kérdőívekkel ismerjük meg és azonosítjuk a felmerülő gondolati és érzelmi akadályokat.
A célt szem előtt tartva a coach a továbbiakban nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a céllal összefüggő hatékony készségek és gondolkodási minták fejlesztésével a coachee az általa kitűzött célhoz közelebb kerüljön. Mivel a coaching folyamatában a saját gondolati struktúrák megismerése által az egyén sokkal pontosabban látja saját erősségeit, korlátait, így a lehetőség a kezében van, hogy az életcélok és az elégedettség terén nagymértékű javulást érjen el.
– az érdemi változást több szinten indítjuk: a gondolatok, az érzelmek, a testi érzetek és a viselkedés szintjén, minden területre külön hangsúlyt fektetve. Mindehhez sok gyakorlásra, otthoni munkára is szükség van, hiszen a közös cél az, hogy a rögzült negatív automatizmusokat átírjuk, ehhez pedig a céllal kapcsolatos pozitív készségek begyakorlására, élmények ismételt átélésére van szükség.
A coaching hosszú távú célja, hogy a kliens a felismert belső akadályokkal, az erősségeiben rejlő lehetőségekkel és az átadott módszerekkel megtanuljon bánni, s így képes legyen saját cselekedeteinek tudatosabb és átgondoltabb irányítására, majd ezt készségszinten el is sajátítsa, hogy a folyamat végére saját coachává válhasson!